Teacher’s List

Name Designation
Mrs. Lata Vaidyanathan Director/manager
Ms. Nishi M. Manglik Principal
Mr. Sanjay Bhardwaj Vice-Principal

Senior Secondary Department

Name Department
Ms. Rina Shanker Economics
Ms. Nidhi Aggarwal Commerce
Ms. Anjali Chhibber Biology
Dr. (Ms) KiranVarsha Chemistry
Dr.(Ms) Mudita Sharma Pol. Science
Mr. Sudhir Saxena Mathematics
Ms. Kriti Dawar Physics
Ms. Neha Makhija Counsellor
Mr. Atul Kumar Mathematics
Ms. Trinu Jain History
Ms. PriyaArun English
Ms. Neha Gaur Sharma Computer Science
Ms. Purnima Pathania English
Ms. Anuradha Sharma Bus. St/Accounts
Ms. Savita Shangari Commerce

Secondary and Middle Department

Name Department
Ms. Mini Sethi Biology
Ms. Poonam Saini Maths
Ms. Arvinder Kaur Physics
Ms. Neena Kalra Geography
Ms. Renu Sukheja Phy/Maths
Ms. Sonia Khanna Social Science
Ms Sawinder English
Mr. Anjan Mandal Comm. Art
Ms. ArchanaTarar Hindi
Mr. Krishan Kumar Physical Education
Mr. V. Vasudevan Mathematics
Ms. Simran Bhatia Mathematics
Ms. Roma Doraiswami Social Science
Mr. S.C. Dixit Science
Ms. Ankita Juyal Balooni English
Ms. Ahinsa Jain ` Mathematics
Mr. Rakesh Kumar Mishra Hindi
Mr. Ajay Nehra Phy. Education
Ms. Neha Kathuria English
Ms. Suriti Nagar Sanskrit
Ms. Aditi Dhyani Social Sciene
Mr. Debashish Chakraborty Instrumental Music
Mr. Raja Amitabh Anand Instrumental Music
Ms. Shruti Mehta Vocal Music
Ms. KhyatiThukral Computer
Ms. Darshana Mathematics
Dr. Manpreet Kaur General Science
Ms. Khushboo Rawat General Science
Ms. Kamaldeep Kaur French
Mr. Rajesh Tiwari Theatre

Primary Department

Name Department
Ms. Sonia Nangia Activity
Mr. Arun Goswami Clay Modelling/Sculpture
Ms. Meeta Pande Vocal Music
Ms. Chandna Bhattacherjee Art
Ms. Ashwini Rao Dance
Mr. Anuj Peter Bhaunra Physical.Education
Mr. Arijit Sutradhar Physical Education .
Ms. Grisha Kharbanda Counsellor &Spl. Educator
Ms. Rinu Maan Computer
Mr. V.N. Joshi Yoga
Mr. Praveen Raturi Yoga
Ms. Sudha Special Educator
Ms. Shikha Jaiswal Special Educator
Ms. Pinki Burman Craft and Painting
Ms. Ratika Kapur Junior Librarian
Ms Pritika Puri Fest. Dec. Teacher
Ms. Sonal Grover Activity Teacher

P1

Name
Ms. Swati Sachdev
Ms. Kritika Dhiman
Ms. Niti Choudhary
Ms. Neha Sharma
Ms. Priya
Ms. Manika Malik
Ms. NehaPawar
Ms. Vritika Nagpal
Ms. Maitri Vats
 
 
 
 

  P2

Name
Ms. Sarah Benjamin
Ms. Aarushi Malhotra
Ms. AnjuNayyar
Ms. Shashi Barla
Ms. Sakshi Bhargava

  P3

Name
Ms. Rashmi Sharma
Ms. Radhika Jawa
Ms. Priyanka Gaba Choudhary
Ms. Zehra Mahdi
Ms. Sanskriti Agarwal

P4 & P5

Name Department
Ms. Himani Prakash Environmental Studies
Ms. Devja Chhabra Hindi
Ms Rajni Sharma Sanskrit
Ms. Anjali Madan Maths
Ms. Anupama Chand English
Ms. Rachna Aggarwal Environmental Studies
Ms. Ritu Dhingra English
Ms. Monika Manchanda Mathematics
Ms. Savitri Joshi Hindi
Mr. Mohan Yoga/Sanskrit
Ms. Stephenie M. Diniz English
Ms. Sakshi Sharma Co-Teacher

ANCILLARY STAFF

Name Department
Dr. (Ms). Sangeeta Kamal Librarian
Ms. Roopa Pant Librarian
Mr. Gopal Dutt Pandey Lab. Assistant (Biology)
Mr. Dev Singh Rawat Lab. Assistant (Chemistry)
Mr. Sudhir Kumar Rai Lab. Assistant (Physics)
Ms. Shalgy Mathew Nurse

Pre Primary Department

K.G. Teachers
Name
Ms. Sarita Sharma
Ms. Shweta Parti
Ms. Jyotika Mehta
Ms. Neelam Trivedi
Ms. Shreerupa Banerjee
Ms. Mithilesh Bisht
Ms. Malvika Das
Ms. Nidhi Misra
Ms. Jyoti Kumari
Ms. Srishti Mehra
Ms. Komal
Nursery Teachers
Name
Ms. Shikha Bhatia
Ms. Swati Mazumdar
Ms. Niku Dutta
Ms. Priyanka Gowda
Ms. Renuka Jasra
Ms. Tripta Gulati
Ms. Gurpreet Kaur Sokhi
Ms. Simki Dutta Gupta
Ms.Gazal Siddiqui
 
 
Activity Teachers
Name
Ms. Shantasree Gupta (Playroom)
Ms. Poulomi Roy(Music)

© Copyright 2020 By Gyan Bharati School, Saket - New Delhi - 110017 | Created By Entab Infotech : CampusCare®